Logo GOK Charsznica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 5560
W sumie: 40821

News

News zdjęcie id 187

XXV Charsznickie Dni Kapusty - podsumowanie

17.09.2019

W dniach 7-8 września odbyły się jubileuszowe XXV Charsznickie Dni Kapusty.

Jest to impreza będąca świętem dla lokalnych producentów kapusty oraz świetną okazją do zapoznania się m. in. z ofertą firm nasiennych, które przygotowały na 7 polach instruktażowych dość szeroką ofertę, gdzie prezentowano głównie odmiany kapusty, różne technologie nawożenia, ochrony roślin oraz nowinki współczesnej mechanizacji rolnictwa.

Jak co roku, oprócz spotkań branżowych, program imprezy był obfity w wydarzenia kulturalne. Przygotowano głównie koncerty, w których obok podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Charsznicy (zespoły: Śpiewające Struny, Bohema oraz Elefantes), uczniów miejscowych szkół, orkiestry dętej Hejnał z Chodowa oraz Zespołu Folklorystyczno-Ludowego Charszniczanka, zaprezentowały się znane gwiazdy muzyki rozrywkowej: Malibu, Energy Girls, Long&Junior, Reggaeside oraz Golec uOrkiestra. Gościnnie, w towarzystwie zespołu Rytm, do tańca przygrywał zespół White and Red Band z Chicago. Zwieńczeniem obu dni były nocne pokazy: laserów pierwszego dnia, przygotowany przez wykonawcę o pseudonimie DJ Salis oraz sztucznych ogni dnia drugiego, jako finalny punkt XXV Charsznickich Dni Kapusty.

Wydarzeniami towarzyszącymi były: zlot miłośników motocykli oraz Konkursy i Turnieje Sportowe: Konkurs na Najcięższą Polską Główkę Kapusty, Turniej Tenisa Stołowego, Piłki Nożnej, Siatkówki Plażowej oraz Zawody Wędkarskie – wszystkie rozegrane o Puchar Kapuścianej Pary Królewskiej.

Na koniec nie można nie wspomnieć o części oficjalnej, czyli tej najważniejszej części Charsznickich Dni Kapusty. A zapoczątkowała ją msza święta, odprawiona w kościele pw św. Jana Chrzciciela w Chodowie przez ks proboszcza Mirosława Nowaka. Po niej nastąpił uroczysty przemarsz uczestników mszy, w tym oficjeli, na czele z wójtem Janem Żebrakiem, w asyście szlachty skarżyckiej i oczywiście przy współudziale obecnie panującej Kapuścianej Pary Królewskiej – Gabrieli Maj i Tomasza Stachowicza.

Po uroczystym otwarciu jubileuszowych XXV Charsznickich Dni Kapusty, nastąpiła koronacja nowej pary królewskiej. Na najbliższy rok insygnia władzy przekazano Bożenie Misiek i Piotrowi Kruszec. Tytuł Przyjaciela Kapuścianej Stolicy Polski, przyznawany od 2017 roku, odebrał osobiście Jarosław Gowin.

 

Bożena Misiek i Piotr Kruszec

Kapuściana Para Królewska 2019

 

*

 

Wyniki Otwartych Spławikowych Zawodów Wędkarskich o Puchar Kapuścianej Pary Królewskiej, które odbyły się 7 września 2019 roku na zbiorniku wodnym w Tczycy, w ramach XXV Charsznickich Dni Kapusty:

 • I miejsce – Marcin Kaczyński
 • II miejsce – Jakub Szreder
 • III miejsce – Roman Kościelniak

 

*

 

Wyniki Otwartego Turnieju Piłki Plażowej o Puchar Kapuścianej Pary Królewskiej, 7 września 2019:

 • I miejsce – Grzegorz Janik, Mateusz Kuganda
 • II miejsce – Emil Skorupka, Paweł Majda
 • III miejsce – Wojciech Jedliński, Damian Michalski

 

*

 

Wyniki Turniejów Piłki Nożnej o Puchar Kapuścianej Pary Królewskiej rozegranych 7 września 2019 roku:

 

Rocznik 2006 i młodsi:

 • I miejsce – FC Galaktikos
 • II miejsce – FC Kapusty
 • III miejsce – FC Adasie

 

Seniorzy:

 • I miejsce – Ekipa Zlatana
 • II miejsce – Błękitni Falniów
 • III miejsce – Charsznica

 

*

 

Z okazji XXV Charsznickich Dni Kapusty w charsznickiej hali sportowej odbył się turniej tenisa stołowego o Puchar Kapuścianej Pary Królewskiej, w którym zaprezentowali się uczestnicy z Myślenic, Wielmoży, Olkusza, Skały, Przybysławic, Miechowa, Jelczy, Działoszyc, Trzyciąża, Sieciechowic, Sulisławic i Charsznicy. Łącznie 22 osoby.

Do rozgrywek przystąpili także członkowie Charsznickiej Sekcji Tenisa Stołowego, by sprawdzić swoje siły przed nadchodzącym Wojewódzkim Turniejem Klasyfikacyjnym w Krakowie.

Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki w postaci kiszonej lokalnie kapusty, ufundowane przez Pana Andrzeja Peronia, za co serdecznie dziękujemy. Laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki.

 

Wyniki:

 • I miejsce – Paweł Zębala z Wielmoży
 • II miejsce – Rafał Sęk z Miechowa
 • III miejsce – Tomasz Mudyna z Olkusza

 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

*

 

Podczas XXV Charsznickich Dni Kapusty odbył się Konkurs na najcięższą polską główkę kapusty. Do rywalizacji bardzo ambitnie przystąpiło aż 11 osób.

Zadaniem uczestników było wyhodowanie jak najcięższej główki kapusty głowiastej białej.

Fundatorem nagród i organizatorem jednocześnie byli: Gminny Ośrodek Kultury oraz Firma Handlowo-Nasienna Bejo Zaden. Komisja Konkursowa w składzie: dyrektor Bejo Zaden Grzegorz Pastuszka, menager Ireneusz Ruciński oraz dyr. GOK w Charsznicy Szymon Kubit, po wnikliwym zważeniu wszystkich zgłoszonych główek kapusty, ogłosili wyniki:

zwycięzcą Konkursu została Joanna Nowak, której główka kapusty ważyła 14,55 kg.

II miejsce zajął Marcin Garus, z wynikiem 13,80 kg. III miejsce Wojciech Nowak – 13,45 kg.

Pozostałe wyniki: Jakub i Bartuś Kruszec 12,00 kg; Adam i Piotr Gołąb 11,85 kg; Iwona i Mariusz Wolny 11,70 kg; Damian Micyk 10,80 kg; Hubert Bogusz 10,65 kg; Justyna i Piotr Kruszec 10,25 kg. W konkursie wzięli również udział: Ryszard Kruszec i Adam Wolny.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy udziału. Laureaci trzech pierwszych miejsc dodatkowo otrzymali po 10 tys. nasion kapusty.


Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

 

*


Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania XXV Charsznickich Dni Kapusty, udzieliły pomoc wszelaką, czy to osobiście czy przez wsparcie finansowe. Dziękujemy artystom i osobom odpowiedzialnym za profesjonalne przygotowanie programów artystycznych, licznie zgromadzonej publiczności, zaproszonym gościom za obecność, rolnikom, wystawcom małym i dużym, ludziom, którzy nie przeszli obok tego wydarzenia obojętnie. 

 

 

FOTORELACJA - DZIEŃ PIERWSZY

FOTORELACJA - DZIEŃ DRUGI

POKAZ SLAJDÓW - DZIEŃ PIERWSZY

POKAZ SLAJDÓW - DZIEŃ DRUGI

KONCERT ZESPOŁU  GOLEC uORKIESTRA

KONCERT ZESPOŁU  LONG&JUNIOR

FILMIK PROMOCYJNY NA 25-lecie ŚWIĘTA KAPUSTY

PARY KRÓLEWSKIE 1998 - 2019

 

 

                         

 

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zobacz również

wersja językowa

Zegar

 • :
 • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.