Logo GOK Charsznica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 6621
W sumie: 41882

News

News zdjęcie id 392

Małopolskie Dni Kapusty - podsumowanie

13.09.2023

 

W dniach 9-10 września 2023 roku odbyły się Małopolskie Dni Kapusty w Charsznicy.

 

 

Zorganizowane po raz 27-y wydarzenie jest okazją do promocji lokalnych producentów kapusty. Uroczystości główne skupiono jak zwykle na stadionie sportowym w Charsznicy, które doskonale uzupełniły poletka instruktażowe, na których prezentowano głównie odmiany kapusty, różne technologie nawożenia, ochrony roślin oraz nowinki współczesnej mechanizacji rolnictwa.

W tym roku były to: Syngenta Polska – gospodarstwo warzywne Joanny i Piotra Gajdów, Bejo Zaden – gospodarstwo warzywne Anny i Jakuba Kruszców, Agro Jurek – gospodarstwo warzywne Agaty i Marka Słotów, Seminis Polger Garus – gosp. warzywne Przemysława Kruszca, Hazera Poland Grupa Mularski – gosp. warzywne Damiana Micyka, Sakata – gosp. warzywne Agaty i Piotra Ciepałów oraz Rijk Zwaan – gosp. warzywne Natalii i Michała Rajów.

Wystawcy maszyn rolniczych:

LUKPOL AGRO Spółka z o.o., STANEK MACHINERY, ŚWIERKOT TECH AGRO, PPHU MARIAN KISIEL, NIVA-TOP Paweł Krygowski, WEREMCZUK FMR /WERINGEN, P.H.U.P Agros-Wrońscy Sp. z o.o., Fima MAŁOLEPSZY.

 

 

Oprócz spotkań branżowych, program imprezy był obfity w wydarzenia kulturalne. Przygotowano głównie koncerty, w których obok podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Charsznicy (zespół Śpiewające Struny praz Stondwave), uczniów miejscowych szkół, orkiestry dętej z Chodowa oraz Zespołu Folklorystycznego Charszniczanka, zaprezentowały się znane gwiazdy muzyki rozrywkowej: Pogwizdani, Piękni i Młodzi, Mała Lady P., oraz Blue Cafe. Punktem finalnym był pokaz sztucznych ogni.

 

 

Uroczystości główne Małopolskich Dni Kapusty w Charsznicy zapoczątkowała msza święta, odprawiona w kościele parafialnym pw św Jana Chrzciciela w Chodowie przez ks proboszcza Mirosława Nowaka. Po niej nastąpił uroczysty przemarsz uczestników mszy, w tym oficjeli, na czele z wójtem Janem Żebrakiem, obecnie panującej Kapuścianej Pary Królewskiej – Edyty Stojek i Przemysława Peronia.

 

 

Po uroczystym otwarciu Małopolskich Dni Kapusty w Charsznicy, nastąpiła koronacja nowej pary królewskiej. Na najbliższy rok insygnia władzy odebrali: Roksana Micyk z Chodowa i Miachał Raj z Uniejowa Kolonii.

 

 

Tytuł Przyjaciela Kapuścianej Stolicy Polski, przyznawany od 2017 roku, otrzymał przewodniczący rady powiatu miechowskiego – Krzysztof Świerczek.

 

 

Podczas uroczystości odbyła się VI edycja Konkursu „Najcięższa Polska Główka Kapusty”, do której zgłosiło się 14 plantatorów. Zwyciężył mieszkaniec Jakub Barszczewski z miejscowości Czarna (woj. mazowieckie), który wyhodował głowę kapusty odmiany Novoton o wadze 19,20 kg. Drugie i trzecie miejsce zajęli mieszkańcy gminy Charsznica: Michał Raj z Uniejowa Kolonii (Report 16,55 kg) oraz Henryk Raj również z Uniejowa Kolonii (Report 16,00 kg). Szczegóły Konkursu TUTAJ

 


 

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania Małopolskich Dni Kapusty w Charsznicy, udzieliły pomoc wszelaką, czy to osobiście czy przez wsparcie finansowe.

Szczególnie dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy Charsznica i jednostek organizacyjnych, druhom OSP z terenu gminy Charsznica oraz wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich.

Dziękujemy artystom i osobom odpowiedzialnym za profesjonalne przygotowanie programów artystycznych, licznie zgromadzonej publiczności, zaproszonym gościom za obecność, rolnikom, wystawcom małym i dużym oraz wszystkim osobom, którzy nie przeszli obok tego wydarzenia obojętnie.

 

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zobacz również

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.