Logo GOK Charsznica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 1120
W sumie: 4277

Muzeum Kapuściane

poniedziałek

 8.00 -15.00
wtorek  8.00 - 15.00
środa  8.00 - 15.00
czwartek  8.00 - 15.00
piątek  8.00 - 15.00
weekend*  do uzgodnienia

 Zapraszamy wszystkich do zwiedzania.

Muzeum Kapuściane w Charsznicy powstało z inicjatywy prywatnej. Przez wiele lat funkcjonowało jako ciekawostka w tzw. sołtysówce w Miechowie - Charsznicy przy ulicy Miechowskiej, pod nazwą "Wystawa dziedzictwa historycznego i kulturowego Ziemi Charsznickiej".

Jego założycielem jest długoletni sołtys Miechowa-Charsznicy Pan Marek Gębosz. Zbierał starocia na strychach, komórkach i szopach, za stodołami...

Również z urzędu podjęto szereg działań w sprawie uratowania przejętej wielopokoleniowej spuścizny kulturowej i historycznej. Muzeum umiejscowiono w budynku wielofunkcyjnym przy ul. Kolejowej 20, dofinansowanym ze środków unijnych. Zajmuje ono powierzchnię około 90 metrów kwadratowych i już "pęka w szwach". 

Teraz działa to już na zasadzie samonpędzającego się koła zamachowego - zafascynowania oglądający zaczynają sami przynosić mniej i bardziej cenne starocie.

Najstarszymi eksponatami są wiana panny młodej z XVIII w., żeliwny średniowieczny krzyż bożogrobców i grot strzały z tego samego okresu, narzędzia rolnicze z początku XIX w., sprzęt gospodarczy z przełomu XIX i XX w., szabla szlachecka szacowana na XVII lub XVIII w.

Jest dział poświęcony walkom narodowo-wyzwoleńczym, okupacji i czasom Solidarności. Są starodruki, dokumenty i waluta, stroje ludowe, stuletnia lala w kołysce pradziada, szkaplerzyki i pielgrzymkowe dewocjonalia, zegary i żelazka z duszą....

Zasoby muzeum powiększają się z dnia na dzień. są już: stare dokumenty, gazety sprzed 80 lat, medale, butelki, urządzenia rolnicze. Znajduje się praktycznie wszystko, co jest związane z historią gminy a przede wszystkim z kapustą.

Marek Gębosz zgromadził między innymi różne rodzaje szatkownic - od najstarszych drewnianych (jedna z nich ma ponad sto lat) po metalowe, trochę nowsze, ale także zabytkowe. Obok szatkownic na stole leżą noże oraz inne kuchenne przyrządy do obrabiania kapusty. Są też duże, drewniane beczki, które były wykorzystywane do ręcznego ubijania warzyw. Na ścianie honorowe miejsca zajmuje dokument wpisu charsznickiej kapusty kwaszonej na listę produktów tradycyjnych oraz akt nadania gminie Charsznica miana Kapuścianej Stolicy Polski. Jedna ściana przeznaczona jest na zdjęcia królów kapuścianych.

Na jednej z półek stoi butelka z napisem "Zdrój Charsznicki". W miejscowości butelkowano kiedyś wodę mineralną. W kącie pomieszczenia dostrzec można żeliwny piecyk z napisem " Charsznica". Też był robiony na miejcu, w działającej ówcześnie fabryce. Są również laki z butelek z mocnymi trunkami, pozostałość po gorzelni.

Obecnie Muzeum Kapuściane mieści się w budynku wielofunkcyjnym w Miechowie- Charsznicy ul. Kolejowa 20.

Kalendarz

listopad 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zobacz również

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.