Kapusta z Bluesem
”Kapusta z Bluesem 2023”, to organizowany w Charsznicy Przegląd Zespołów Blues/Rockowych, który jest skierowany do wykonawców grających szeroko pojętą muzykę bluesową, ewentualnie lekkie odmiany rocka, którzy zastosują się do postanowień Regulaminu Przeglądu.
Dlaczego "Kapusta?"
Kapuściana Stolica Polski, tak potocznie nazywana jest gmina Charsznica, leży w powiecie miechowskim, woj. małopolskie. To tutaj, od 25-u lat, odbywa się największe święto będące promocją regionu - "Charsznickie Dni Kapusty". Kapustę można przyrządzić na wiele sposobów, ale po raz pierwszy - 22 lipca 2023 roku - zostanie podana z Bluesem.
Dlaczego "Blues?"
Muzyka bluesowa jest bliska naszemu sercu. Poza tym w Charsznicy działa obecnie blues/rockowy zespół STONDWAVE, który był gwiazdą wieczoru pierwszej edycji tego Przeglądu.
PODSUMOWANIE
KTO ZAGRAŁ?
SKOS
Istnieją od 3 lat, pochodzą z Wrocławia. Grają szeroko rozumianą muzykę rockową, swoje kompozycje opierają przede wszystkim na klawiszach i gitarze. W tekstach opowiadają różne ciekawe historie.
Skład: Marek Mielnikiewicz, Marcin Stanko, Rafał Washman, Daniel Sękowski, Michał Muszyński
THE OTHER RIVER
Zespół powstał w 2020 roku z inicjatywy gitarzysty Bogusia Dudzińskiego i klawiszowca Dimitara Paperova. Liczne perturbacje, szczególnie na stanowisku gitarzysty i perkusisty sprawiły, że ostateczny kształ grupy uformował się dopiero teraz, w 2023 roku. Nazwa zespołu wynika z sentencji Heraklita z Efezu - "Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki".
Skład: Emilia Wiktorowska, Dimitar Paperov, Rafał Zych, Bogusław Dudziński, Rok Mulec, Michał Będkowski
KIN CAT
Początki zespołu, to głównie barwna, buntownicza i młodzieńcza twórczość duetu Mateusza "Laski" Laskowskiego oraz Tomasza Broy'a. Po latach licealnych i studenckich nastał rok 2021, gdzie wspomniany duet zdecydował się nagrać swój autorski materiał w formie dema i z aprosił do współpracy basistę Przemysława Dubikowskiego i perkusistę Gustawa Rydzaka. Tak rozpoczęła się przygoda zespołu KIN CAT. Ich muzyka, to ciągły eksperyment zakorzeniony w klasycznym gitarowym rock and roll'u, z elementami bluesa, alternatywy, grunge
oraz ballady.
Skład: Tomasz Broy, Mateusz Laskowski, Przemysław Dubikowski, Gustaw Rydzak
SWOO HIGH
Zespół powstał na początku 2022 roku. Od tej pory zagrał już kilkanaście koncertów oraz dynamicznie tworzy swój autorski repertuar. W grupie występują doświadczeni muzycy, jak np. harmonijkarz Karol Zieliński, czy gitarzysta i kompozytor Marcin Kruk. Inez Czajkowska z kolei, to laureatka wielu konkursów wokalnych, studentka I roku Jazzu i Muzyki Estradowej na UMCS, autorka tekstów, kompozytorka. Muzykę jaką tworzy zespół można określić modern bluesem z akcentami rocka, jazzu i funky.
Skład: Inez Czajkowska, Marcin Kruk, Karol Zieliński, Tomasz Bochniarz, Mikołaj Mazur
RBB
Zespół z Żor. Powstał latem 2022 roku, a swój pierwszy koncert odnotował jesienią. W maju 2023 roku grupa zakwalifikowała się do grona pięciu zespołów Festiwalu "Las Woda i Blues".
Skład: Grzegorz Bezdziecki, Włodzimierz Karaś, Krzysztof Szczerbaniewicz, Tadeusz Manson, Szymon Pieter
POZA KONKURSEM:
STONDWAVE
Oficjalna data rozpoczęcia działalności przypada na lipiec 2018. Grupa prezentuje autorskie kompozyjce w stylu blues/rock z różnymi domieszkami, od energicznych utworów, po wolne nastrojowe ballady.
Skład: Mateusz Kania, Piotr Żebrak, Tomasz Kubit, Szymon Kubit, Marcin Durman
* * *
KOMUNIKAT TECHNICZNY 12.07.2023
Mapka sytuacyjna miejsca odbywania się Przeglądu:
* * *
KOMUNIKAT TECHNICZNY 5.06.2023
Komisja I Etapu Konkursowego Charsznickiego Przeglądu Zespołów Blues/Rockowych "Kapusta z Bluesem 2023", w składzie: Szymon Kubit, Mateusz Kania oraz Marcin Durman, po wnikliwym przeanalizowaniu nadesłanych materiałów 16-u wykonawców, postanowiło do II Etapu - wykonania na żywo w dniu 22 lipca, zakwalifikować zespoły (alfabetycznie):
KIN CAT z Opola
SKOS z Wrocławia
SZTOF z Gietrzwałdu
SWOO HIGH z Lublina
RBB z Suszca
THE OTHER RIVER z Jesionki
GRATULUJEMY!!!
* * *
KOMUNIKAT TECHNICZNY 1.06.2023
Zakończyliśmy przyjmowane zgłoszeń!!!
Miło Nam ogłosić, że zgłosiło się 16 zespołów.
Rozpoczynamy weryfikację nadesłanych materiałów, a pełną listę
wykonawców i kto z 6 szczęśliwców zakwalifikuje się
do Finału, ogłosimy w poniedziałek 5 czerwca.
***
REGULAMIN PRZEGLĄDU ZESPOŁÓW
BLUES/ROCKOWYCH ”KAPUSTA Z BLUESEM ’2023”
1. ORGANIZATOR
Gminny Ośrodek Kultury w Charsznicy
ul. Kolejowa 1, 32-250 Charsznica
tel. 530 911 913, 530 515 013
e-mail: gok@charsznica.pl
2. CZAS I MIEJSCE PRZEGLĄDU
sobota 22 lipca 2023
Scena plenerowa przy GOK w Charsznicy, ul. Kolejowa 1
3. CELE PRZEGLĄDU
- prezentacja umiejętności warsztatowych i artystycznych muzyków bluesowych i rockowych,
- konfrontacja różnorodnych stylów muzycznych,
- inspirowanie do poszukiwań artystycznych,
- wspieranie i weryfikacja talentów,
- umożliwienie muzykom sprawdzenia swoich możliwości muzycznych i wokalnych na dużej scenie przed publicznością.
4. WARUNKI UCZESTNICTWA
Zgłaszający zobowiązani są do nadesłania na adres e-mail gok@charsznica.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 maja 2023 roku:
-
wypełnionej czytelnie Karty Zgłoszenia,
-
3 plików mp3 z wykonywanym repertuarem lub linku do materiałów ogólnie dostępnych w sieci,
-
materiałów graficznych do promocji w mediach, bądź link do zasobów.
5. JURY
Organizator do oceny nadesłanych materiałów oraz wykonań finałowych powoła Jury, którego skład zostanie podany najpóźniej do 31 maja 2023 roku. Komisja podczas finału Przeglądu 22 lipca 2023 roku wyłoni najlepszego wykonawcę lub wykonawców, którym zostaną przyznane nagrody lub ewentualne wyróżnienia. Decyzja jury jest ostateczna.
6. ZASADY ETAP 1
Powołana Komisja oceni nadesłane materiały i w dniu 5 czerwca 2023 roku – zakwalifikuje do Finału 6 najciekawszych wykonawców, którzy zostaną powiadomieni mailowo lub telefonicznie o nominacji do Finału.
Informacje o wynikach pracy Jury ukażą się też na stronie internetowej GOK w Charsznicy oraz w mediach społecznościowych.
7. ZASADY ETAP 2
Wytypowani wykonawcy do przesłuchań finałowych zobowiązują się do dnia 7 czerwca 2023 roku potwierdzić uczestnictwo w Koncercie Finałowym. W przypadku rezygnacji, Organizatorzy w jego miejsce zaproszą do finału pierwszy zespół z tzw. listy rezerwowej.
Przesłuchania finałowe Przeglądu:
- przesłuchania wszystkich zakwalifikowanych zespołów odbędą się wg wcześniej ustalonej kolejności w sobotę 22 lipca 2023 roku na Scenie Plenerowej GOK w Charsznicy ul. Kolejowa 1;
- zaleca się, aby wykonawca przyjechał minimum 30 minut przed godziną swojej prezentacji scenicznej,
- zespoły zakwalifikowane do finału mają do dyspozycji 30 minut na scenie (w tym czas na rozstawienie sprzętu, soundcheck) w celu prezentacji przygotowanego programu muzycznego;
- mile widziany repertuar autorski, aczkolwiek Organizatorzy dopuszczają wykonywanie coverów;
- ogłoszenie werdyktu Jury nastąpi zaraz po zakończeniu przesłuchań.
8. NAGRODY
Jury Przeglądu przyzna najlepszemu zespołowi nagrodę główną 1 000,00 zł. Zwycięzca Przeglądu zobowiązany jest zagrać Koncert, mając do dyspozycji max 60 minut czasu scenicznego łącznie z montażem.
Ewentualne inne nagrody lub Wyróżnienia zostaną przyznane wg uznania Jury. Decyzja Jury jest ostateczna.
9. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- scena plenerowa ma wymiary 8/8 m i jest zadaszona,
- dla wykonawców zapewniona będzie garderoba z zapleczem sanitarnym, przekąski, kawa, herbata itp.
- w pobliżu sceny Organizator zapewnia duży monitorowany parking dla pojazdów mechanicznych,
- miejsce Koncertu Finałowego znajduje się tuż obok stacji kolejowej PKP, a Charsznica leży na trasie Katowice – Kielce,
- Organizator zapewnia backline (wzmacniacze gitarowe, wzmacniacz basowy, kompletny zestaw perkusyjny) oraz obsługę techniczną w zakresie światła i dźwięku, szczegóły backline-u zostaną podane najpóźniej na miesiąc przed finałem Przeglądu,
- wszyscy wykonawcy grają na jednym zestawie perkusyjnym, który zapewnia Organizator, z możliwością wymiany jedynie talerzy, werbla i stopki,
- wykonawcy zgłaszający swój udział w Przeglądzie wyrażają zgodę na powierzenie Organizatorowi prawa do nieodpłatnej rejestracji i transmisji oraz wykorzystania ich utworów oraz swojego wizerunku w celu publikacji w mediach społecznościowych, co potwierdza własnoręcznym podpisem przedstawiciel zespołu,
- wykonawcy przyjeżdżają na koszt własny.