Logo GOK Charsznica

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 4764
W sumie: 40025

News

News zdjęcie id 350

Podsumowanie XXVI Charsznickich Dni Kapusty

13.09.2022

 

W dniach 10-11 września 2022 roku odbyły się XXVI Charsznickie Dni Kapusty.

 

Święto dla lokalnych producentów kapusty powróciło do kalendarza wydarzeń ziemi charsznickiej po dwuletniej nieobecności związanej z pandemią. Uroczystości główne skupiono jak zwykle na stadionie sportowym w Charsznicy, które doskonale uzupełniły poletka instruktażowe, na których prezentowano głównie odmiany kapusty, różne technologie nawożenia, ochrony roślin oraz nowinki współczesnej mechanizacji rolnictwa.

W tym roku były to:

Syngenta Polska – gospodarstwo warzywne Joanny i Piotra Gajdów,

Bejo Zaden – gospodarstwo warzywne Anny i Jakuba Kruszców,

Enza Zaden – gosp. warzywne Agaty i Marka Słotów,

Seminis Polger – gosp. warzywne Przemysława Kruszca, 

Hazera Poland Grupa Mularski – gosp. warzywne Damiana Micyka.

 

Wystawcy maszyn rolniczych:

LUKPOL AGRO sp. z o.o.,

UNISYSTEMS sp.j.,

STANEK MACHINERY Bartłomiej Stanek,

ŚWIERKOT TECH AGRO,

PILAR-TECH sp.j. T. Krzysztofek K. Loranc,

TECH-EKSPERT POŁUDNIE Paweł Kalita,

WEREMCZUK FMR sp. z o.o.,

F.H AGROJUREK, Krzysztof i Aneta Jurek,

WIALAN LANGER I WIATR s.j.


 

 

Oprócz spotkań branżowych, program imprezy był obfity w wydarzenia kulturalne. Przygotowano głównie koncerty, w których obok podopiecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Charsznicy (zespoły: Śpiewające Struny oraz oh!anna), uczniów miejscowych szkół, orkiestr dętych z Chodowa, Charsznicy i Tczycy oraz Zespołu Folklorystycznego Charszniczanka, zaprezentowały się znane gwiazdy muzyki rozrywkowej: B.L.U.E., DiscoBoys, Power Play, Bigiel Band, Loka, Varius Manx & Kasia Stankiewicz. Punktem finalnym był pokaz sztucznych ogni.

 

 

XXVI Charsznickie Dni Kapusty, to także wydarzenia sportowe, rozegrane o puchar Kapuścianej Pary Królewskiej. I tak:

W Otwartych Spławikowych Zawodach Wędkarskich zwyciężył Bogusław Gajos, miejsce II zajął Mirosław Grzebień, a III – Tadeusz Klikiewicz.

 

 

W Otwartym Turnieju Tenisa Stołowego na najwyższym stopniu podium stanął Marcin Imielski. II miejsce zajął Paweł Tokarz, a III - Mariusz Pustułka.

 

 

Podczas uroczystości XXVI Charsznickich Dni Kapusty, odbyła się V edycja Konkursu „Najcięższa Polska Główka Kapusty”, do której zgłosiło się 20 plantatorów. Zwyciężył mieszkaniec Szarkówki - Przemysław Konieczny, który zgłosił do Konkursu głowę kapusty odmiany Novoton o wadze 15,90 kg. Drugie miejsce zajął Michał Galon z Jelczy (Kilaplon 15,75 kg), a trzecie - Tomasz Stachowicz, również z Jelczy (Novoton 14,85 kg).

 

 

Uroczystości główne XXVI Charsznickich Dni Kapusty zapoczątkowała msza święta, odprawiona w kościele pw MBR w Miechowie-Charsznicy przez ks proboszcza Mariusza Kwaśniewskiego. Po niej nastąpił uroczysty przemarsz uczestników mszy, w tym oficjeli, na czele z wójtem Janem Żebrakiem, obecnie panującej Kapuścianej Pary Królewskiej – Bożeny Misiek i Piotra Kruszca, w asyście szlachty skarżyckiej.

 

 

Po uroczystym otwarciu XXVI Charsznickich Dni Kapusty, nastąpiła koronacja nowej pary królewskiej. Na najbliższy rok insygnia władzy przekazano Edycie Stojek i Przemysławowi Peroniowi. Tytuł Przyjaciela Kapuścianej Stolicy Polski, przyznawany od 2017 roku, otrzymał pochodzący z Krzeszowic Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

Królowa Kapusty 2022 – Edyta Stojek:

z wykształcenia jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej. Urodzona w roku 1987, mieszka obecnie w Pogwizdowie, gdzie wraz z małżonkiem Marcinem prowadzi gospodarstwo rolne. Uprawia głównie ziemniaki, kukurydzę i oczywiście kapustę. Swoimi produktami zaopatruje lokalny rynek i hurtownie. Pani Bożena jest matka czterech córek: Sylwii, Aleksandry, Andżeliki i Igi.

 

Król Kapusty 2022 – Przemysław Peroń:

z wykształcenia jest magistrem, ukończył Politechnikę Częstochowską. Urodzony w 1981 roku, mieszka obecnie w Miechowie-Charsznicy, gdzie prowadzi kilkuhektarowe gospodarstwo rolne. Uprawia kapustę, marchew, buraki, ogórki, ziemniaki oraz wytwarza kiszonki. Swoimi produktami zaopatruje hurtownie w Polsce i za granicą. W wolnych chwilach poświęca się sportom motorowym, chodzeniem po górach oraz pływaniu.

 


 

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do zorganizowania XXVI Charsznickich Dni Kapusty, udzieliły pomoc wszelaką, czy to osobiście czy przez wsparcie finansowe.

Szczególnie dziękujemy pracownikom Urzędu Gminy Charsznica i jednostek organizacyjnych, druhom OSP z terenu gminy Charsznica oraz wszystkim paniom z Kół Gospodyń Wiejskich.

Dziękujemy artystom i osobom odpowiedzialnym za profesjonalne przygotowanie programów artystycznych, licznie zgromadzonej publiczności, zaproszonym gościom za obecność, rolnikom, wystawcom małym i dużym oraz wszystkim osobom, którzy nie przeszli obok tego wydarzenia obojętnie.

 

Kalendarz

lipiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zobacz również

wersja językowa

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.